Kezdenek megtorpanni az amerikai részvényindexek, gyengülnek a tengerentúli makrogazdasági mutatók, amelyek kihatással lehetnek a kamatemelés idõzítésére is. A sort a meglepõen gyenge április eleji NFP adat nyitotta, nagyságrendileg fele annyi munkahely jött létre a mezõgazdasági szektoron kívül, mint ahogy azt a várakozások jelezték elõre.
A közepénél járó gyorsjelentési szezon is vegyes képet fest a vállalatok teljesítményérõl, az elõzõ idõszakok dollárerõsödése láthatóan megviselte a nemzetközi szinten mûködõ cégeket. Olyan óriás vállalatok is közzé tették eddig a negyedéves eredményeiket, mint pl az Alcoa, az Intel, a JP Morgan, a GE, a Facebook, az Apple, vagy az Exxon Mobil, de még májusban is érkezhetnek meglepetések.
A kamatemelési ciklus csúszásának találgatása közepette hó végén is gazdasági lassulásról árulkodó adatok érkeztek, elmaradt a várakozásoktól a negyedéves GDP növekedés, 1% helyett mindössze 0.2%-kal bõvült az Egyesült Államok gazdasága. Ennek fényében várhatóan a FED is változtatni fog a kommunikációján. Januárban még év közepére tették az elemzõk a kamatemelés kezdetének legvalószínûbb idõpontját, ez azonban már kezd kitolódni év végére. A dollár árfolyamában is tükrözõdik a lendület alábbhagyása. Míg márciustól egyre többen számítottak az euróval szembeni paritás elérésére, amelytõl már csak 40 pontra volt az EUR/USD devizapár árfolyama, mostanra már az 1.14-es szinteket kóstolgatja a keresztárfolyam.
S&P500 Index
A lendület alábbhagyásával emelkedõ trenden belüli sávozás alakult ki az S&P500 részvényindex ármozgásában. Még mindig erõs az 500 vállalat tõzsdei szereplését összegzõ index, de február óta relevánsan nem tudott új csúcsra kapaszkodni. A sáv tetejének ismételt elérésekor szépen látszik az MACD hisztogramján a lendület alábbhagyása, és a Stochastic is a fordulásra utalt az extrém szintbõl való visszatérésével. Az oldalazás támaszzónája 2050-nél, míg a teteje 2125 dollárnál húzódik, így amíg képtelen kitörni ezen szintek közül az S&P 500 árfolyam, addig érdemesebb csak a 75 pontokat eltenni, vagy partvonalról várni a hosszabbtávú irány kijelölésére utaló jelzéseket.
NASDAQ Composite Index
A technológiai vállalatok mozgását tükrözõ Nasdaq továbbra is erõs maradt, április végén a 4500 dolláros szint fölé is ki tudott menni az árfolyam, ahol korábban csak a 2000-es években járt. A képet azonban árnyalja, hogy nem tudott tartós maradni a kitörés, hamar visszafordult az árfolyam az R1-es Pivot ellenállási szintrõl és beesett a korábbi lokális maximum alá, egészen a sötétkékkel berajzolt emelkedõ trendvonalig. Releváns iránymutatást az S&P 500 indexhez hasonlóan itt is a kitörés iránya adhat. Lefelé elmozdulás esetén számos szint nyújthat támaszt a Nasdaq árfolyam számára, legközelebb például a 100 napos exponenciális mozgóátlag, amelyrõl legutóbb is visszapattant az árfolyam. További emelkedés esetén pedig ellenállást a 4500 dolláros szint és az R1-es Pivot között húzódó zóna képez.